Obniżka cen prądu w 2016 roku

2016 eico kabel l

Wbrew przewidywaniom i spekulacjom rok 2016 przywita nas niższymi cenami za energię elektryczną. Szacuje się, że takowa zmiana pozwoli zaoszczędzić polskim konsumentom około pół miliarda złotych.
Dlaczego ceny energii poszły w dół i jakie są dalsze prognozy cen prądu? 

 

Rozporządzenie prezesa URE

Zmiany cenowe w taryfach sprzedawców zostaną wprowadzone w życie z początkiem nowego roku,  a wszystko to dzięki zatwierdzeniu dnia 17 grudnia przez prezesa URE zmian, które w nowym roku pozwolą przeciętnej polskiej rodzinie zaoszczędzić około 20 zł na rachunkach za prąd.  Średni spadek cen prądu wynosi około 2%, co pozwoli miesięcznie zauważyć różnicę średnio 2 zł netto dla użytkowników w grupie taryfowej G. Zmiana cen taryf sprzedażowych idzie równolegle z zmianą ceny dystrybucyjnej, która dotyczy wszystkich odbiorców energii elektrycznej i wynosić będzie spadek opłat o 1,6% do 2,0%.

 

Co wpływa na niższe opłaty za energię elektryczna

Rozwój polskiego rynku energetycznego i jego infrastruktury odzwierciedla się w niższych cenach zakupu energii od producentów. Szczególne spadki cen dotyczą tzw.  „energii zielonej”, która w tym roku odnotowała jedną z najniższych stawek od 10 lat, co wiąże się bezpośrednio z  trendem realizacji projektów OZE. Opłaty dystrybucyjne swój spadek zawdzięczają natomiast przeprowadzonej w ostatnim czasie optymalizacji kosztów działania dystrybutorów, którzy wraz z wzrostem utrzymania ciągłości dostaw  oraz bezpieczeństwa energetycznego potrafili wygenerować spadek kosztów stałych.

pieniądze

Prognozy cen prądu

Wielu pokusiło się prognozować, że początek roku 2016 przyniesie raczej wzrost aniżeli spadek cen energii zarówno prądu i gazu. Trzeba przyznać, że rynek energetyczny jest rynkiem specyficznym i delikatnym, który rządzi się swoimi prawami co może wpłynąć na nieprzewidywalność cen. Mimo to przy założeniu braku kryzysu energetycznego i zachowaniu ciągłości rozwoju ceny rachunków za energie elektryczną jak i gazową powinny stawać się coraz niższe.

 

 

 

 

Żródło: www.ure.gov.pl