Unifikacja cen gazu w UE

Data: 17 października 2016

Rynek gazu w Unii Europejskiej  zmierza ku ujednoliceniu cen w poszczególnych państwach członkowskich – wynika z danych podanych przez ACER (Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki).

unifikacja

Co to oznacza?

W coraz większej liczbie państw UE średnie ceny gazu za lata 2014 i 2015 spadają, co skutkuje większą zbieżnością z cenami widniejącymi na największych giełdach.

Dane ACER opierają się na wyliczeniu odchyleń średnich kosztów dostępu do gazu poszczególnych  państw członkowskich.
Na te koszty mają wpływ zarówno czynniki związane z infrastrukturą jak i dane kontraktów długoterminowych na import gazu przez dane państwo.

Tendencja dalszej integracji cenowej tego surowca według Agencji ACER jest spowodowana przez: „niskie ceny ropy oraz nadpodaż gazu, coraz powszechniejsze połączenia z możliwością odwrócenia kierunku przepływu gazu, efektywne działanie ośrodków handlu oraz rosnąca konkurencyjność importu LNG.”

Pozycja Polski

Polska na tle kosztów dostępu do gazu spośród państw UE znalazła się pośrodku rankingu, w grupie państw które za dostęp do surowca płacą nie najwięcej, ale także nie najmniej. Razem z Hiszpanią, Danią oraz Czechami, ACER zaliczył Polskę do państw wschodzących, w których można zauważyć poprawę biegłości handlu.

 

 

źródło: http://wysokienapiecie.pl/statystyka/1804-ceny-gazu-w-krajach-ue-coraz-bardziej-sie-zbiegaja