Świąteczna iluminacja- Ile prądu pobierają lampki choinkowe?

Data: 22 grudnia 2015

Czym byłaby XXI wieczna choinka bez świecących dekoracji…
Lampki choinkowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach, a cała świąteczna infrastruktura generuje dodatkowe koszty związane z poborem energii.
Ile kosztuje utrzymanie pięknej bożenarodzeniowej atmosfery? Rachunek za prąd w grudniu może wzrosnąć nawet o ponad 100zł.

W XVIII wieku po raz pierwszy na choince pojawiło się oświetlenie w postaci świeczek, a ryzyko wynikające z możliwego pożaru budziło pośród społeczeństwa spory niepokój – na pewno większy niż wyższy rachunek za ostatni miesiąc roku. Na szczęście wraz z postępem czasu i techniki w 1882 roku, w Nowym Jorku powstały pierwsze lampki choinkowe. Od tego czasu tradycja nie uległa zmianie, a forma iluminacyjnych dekoracji czaruje nas co roku.

Ile zapłacimy za świecące ozdoby?choinka świeta

Standardowy zestaw lampek składa się z około 80-100 mikrożarówek oraz pobiera około 30- 50 wat. Zakładając, że do udekorowania choinki potrzebne są dwa zestawy lampek, a oświetlenie  będzie działać przez
dwa tygodnie, za prąd zapłacimy ok. 12-15 zł.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to źle, jednak zazwyczaj na oświetleniu samego drzewka nie poprzestajemy.

Przyjmując że jedna kilowatogodzina to koszt około 60 groszy, a do ozdobienia domku jednorodzinnego użyjemy np: 10 zestawów lampek, możną policzyć że koszt eksploatacji takiego oświetlenia oscyluje pomiędzy 60 a 75 zł.  Wielbiciele prawdziwej iluminacji przy 20 kompletach  tradycyjnych lampek zapłacą nawet 150 zł!

Jak oszczędzić?

art zdjBardzo istotny wpływ na nasze finanse ma technologia wykonania.

Lampki choinkowe posiadające diody LED potrafią zużyć do 10 razy mniej energii niż te klasyczne, co powoduje 10 krotnie mniejsze koszty.

Diodowe zestawy zapewniają około 10 000 godzin pracy, co pozwala na blisko 20 lat sezonowej eksploatacji.

Dla przykładu: zestaw z 80 diodami LED zamiast ok. 30 wat pobierze ok. 3 waty, przy takich samych założeniach jak poprzednio, za użytkowanie jednego zestawu  zapłacimy ~ 1zł.

Przy oświetleniu jednorodzinnego domu różnica ta jest zauważalna, jednakże przy wielkim zapotrzebowaniu w miastach lub centrach handlowych wybór LED’owych dekoracji przekłada się na bardzo znaczące oszczędności.

 

Żródła: wp.pl, wyborcza.pl