Rekordowo niskie ceny gazu- możliwe korzyści dla Polski

Data: 15 maja 2016

Z powodu nadmiernej podaży skroplonego gazu LNG, ceny jego dystrubucji spadły do rekordowo niskiego poziomu jaki nie występował od 2 lat.
Dokładnie dotyczy to dostaw sprowadzanych przez Tokio- informuje portal BiznesAlert.pl

Największy na świecie nabywca gazu, jakim jest Japonia odnotował spadek średniej ceny za dostawy LNG w wysokości 1 dolara, w odniesieniu do ceny z poprzedniego miesiąca. Ceny skroplonego gazu na owym rynku są na poziomie 4,55 dolarów co daje ok. 121 dolarów za 1000 m3- jest to najniższa cena od 6 lat.

Sytuacja w Azji, w której zapotrzebowanie na gaz aktualnie pozostaje na niskim poziomie nie jest jedynym czynnikiem możliwych korzyści- na cenę wpływają również dominujące w dystrybucji gazu LNG: USA i Australia.

Takie okoliczności prowadzą do większej konkurencji przy imporcie gazu do Polski, co z kolei może spowodować obniżki cen. Pozwala to polskim firmom myśleć o nowych perspektywach w sektorze handlu gazem. Dzięki sprawnemu terminalu w Świnoujściu, przesył gazu będzie możliwy nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami, oczywiście pod warunkiem zintegrowania rynku krajowego z europejskim (tzw. Hub gazowy).

źródło: cire.pl