Porozumienie klimatyczne – historyczny moment, także dla Polski.

Data: 27 kwietnia 2016

zdj klimat eicoW kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku w piątek 22 kwietnia rozpoczęła się uroczystość podpisywania międzynarodowego porozumienia klimatycznego, w której udział bierze ok. 60 przedstawicieli państw, w tym premier Beata Szydło. Porozumienie ma obejmować 171 krajów.

„To historyczny moment. Nigdy wcześniej tak wielka liczba krajów nie podpisała porozumienia międzynarodowego w jeden dzień” – powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Cel

Porozumienie klimatyczne krajów ONZ, które zostało zawarte w grudniu 2015 roku w Paryżu, opiera się na realizacji projektu, którego głównym celem jest walka z globalnym ociepleniem. Umowa zakłada stabilizacje globalnego wzrostu średnich temperatur na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza w odniesieniu do epoki przedindustrialnej, a także dążenie do poziomu bliskiemu 1,5 stopnia.

Porozumienie klimatyczne, a Polska

Założenia porozumienia zainicjowanego w Paryżu spełniają oczekiwania Polski oraz są racjonalne w stosunku do ochrony klimatu jak i funkcjonowania gospodarki, co więcej zostały wzięte pod uwagę wszystkie postulaty na której stronie polskiej zależało- wynika z wypowiedzi pani Premier:

„To porozumienie, mogę powiedzieć z satysfakcją, spełnia nasze oczekiwania”

„Możemy dzisiaj powiedzieć, że wracamy do polityki klimatycznej, która z jednej strony ma chronić klimat, bo na tym wszystkim zależy i zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań, a z drugiej strony jest to polityka bardzo rozsądna, która dla Polski jest gwarancją tego, że nie będziemy mieli w tej chwili dylematów czy wdrażać politykę klimatyczną, która uderza w naszą gospodarkę”
-powiedziała premier.

Wprowadzenie porozumienia w życie

Beata Szydło podkreśliła także, ż e jest to dopiero pierwszy etap, a po podpisaniu należywprowadzić zapisy porozumienia w ż ycie. W licznych krajach konieczne jest przeprowadzenie głosowania w parlamencie, a porozumienie stanie się faktem po zatwierdzeniu go przez co najmniej 55 krajów odpowiedzialnych za 55 proc. emisji gazów cieplarnianych wyprodukowanych przez człowieka (USA+Chiny ≈40%).

Prezydent Francji Francois Hollande apelował aby państwa UE przyjęły porozumienie przed końcem 2016 roku, dając przykład innym, tym samym przyspieszając wejście w życie porozumienia bez którego przyszłość naszej planety jest przedstawiana w coraz gorszym świetle.

„Nasze deklaracje muszą zamienić się w czyny, bo taka jest pilna potrzeba” – mówił prezydent.

 

 

źródła: http://www.cire.pl,  http://energetyka.wnp.pl