Nieustanny wzrost cen energii w Europie

Data: 9 października 2018

Polska od kilku miesięcy zmaga się z problemem rosnących cen energii elektrycznej. Jest to jeden z głównych tematów gospodarczych poruszanych w kraju. Co ciekawe, nie tylko Polska boryka się z tymi trudnościami – zarówno we Francji jak i w Niemczech ceny prądu wzrosły o kilkadziesiąt procent. 

W 2017 roku opublikowany został raport pt. „Polski sektor energetyczny. 4 scenariusze”, w którym podano, że ceny prądu będą rosnąć niezależnie od struktury produkcji i konsumpcji energii czyli miksu energetycznego.

Na takie prognozy nie mogą pozostać obojętni w szczególności odbiorcy przemysłowi, ponieważ ze względu na tak znaczący wzrost kosztów muszą oni zacząć szukać bezpośrednich dostawców energii elektrycznej. Taki sposób kontraktowania z wytwórcą jest już popularny w innych krajach europejskich, np. w  Skandynawii czy Holandii.

Na dzień dzisiejszy najpopularniejszym rozwiązaniem tego problemu są technologie wiatrowe. Trwają prace Unii Europejskiej nad stworzeniem ram prawnych dotyczących korzystania z bezpośredniej dostawy prądu przez odbiorcę przemysłowego.

Według oceny Instytutu Jagielońskiego fotowoltaika ma być cenowo atrakcyjnym dostawcą prądu. Warto zaznaczy, że dopiero całkowita i kompletna zmiana miksu wytwarzania zminimalizuje wzrost cen. Przewidywana jest na połowę lat 20. XXI w.

źródło: www.energetyka.wnp.pl