Brexit i konsekwencje w polityce energetyczno-klimatycznej UE

Data: 13 lipca 2016

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza wiele zmian na tle gospodarczym, w kraju i na rynku światowym. Czy brak jednego z czołowych państw Europy w UE oznacza zmiany w polityce klimatyczno-energetycznej?

european-1067051_1920

 

Z jednej strony nie ma bezpośredniego związku między celami pakietu 2030 (27% udziałów w OZE do 2030 roku), a zmianą struktury członkowskiej, jednak odejście Wielkiej Brytanii spowoduje wiele innych zmian, co w następstwie może zainicjować dyskusje w obszarze polityki klimatyczno-energetycznej. – wynika z wypowiedzi Rafała Hajduka (Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy).

Prowadzona przez Wielką Brytanie polityka dezintegracji państw członkowskich w różnych aspektach nie będzie miała już dłużej miejsca. Można więc spodziewać się wzmocnienia unifikacji przez takie państwa jak Niemcy i Francja, ale także przez pozostałych członków założycieli UE, np. Holandię, Włochy, Belgię i Luksemburg. Takie okoliczności mogą wpłynąć na zmiany w wielu sferach funkcjonowania wspólnoty – także w energetyce.

Z tego powodu można zacząć się zastanawiać czy czołowe państwa UE będą chciały przyjąć jeszcze ambitniejsze cele klimatyczne niż dotychczasowe, a w ramach strategii integracyjnej zachęcać państwa członkowskie do ich realizacji.

Warto zaznaczyć, że sytuacja w Wielkiej Brytanii po Brexit, z punktu widzenia polityki energetycznej, nie zmienia nic – zauważył minister energii Amber Ruud, tłumacząc przy tym, że polityka energetyczna Wielkiej Brytanii była jej własną, nie narzuconą – aczkolwiek zbieżną z założeniami UE strategią.

źródło: energetyka.wnp.pl