Rozwój energetyki wiatrowej na tle innych źródeł energii

Data: 24 lutego 2016

Sektor energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych w UE odznacza się coraz większym udziałem na rynku energetycznym. W 2015 roku, nowo powstała infrastruktura z zakresu energetyki wiatrowej podwyższyła produkcje energii prawie o 13 GW. Prawie połowa tej wartości należy do Niemiec, jednakże warto zwrócić uwagę, że Polska plasuje się na drugim miejscu, wyprzedzając Francję i Wielką Brytanie.

Pozycja Lidera pod względem nowych elektrowni wiatrowych od dawna jest stała więc taki wynik rankingu nie było zaskoczeniem. Niemcy posiadają prawie połowę całej nowej mocy wytwórczej. Drugie miejsce Polski z turbinami o mocy niemal 1,3 GW to także wielki sukces. Wyprzedzając pod tym względem Francję(1,1 GW), czy Wielką Brytanię(975 MW), osiągnęliśmy pułap łącznej produkcji energii przewyższający Danię, a także Portugalię. Ustępujemy, oprócz wspominanych już krajów, jedynie Hiszpanii, Włochom i Szwecji.

Najnowsze informacje podane przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej dowodzą, że wiatr umacnia swoją pozycje na tle innych źródeł energii. W ogólnej klasyfikacji mocy wytwórczych w krajach UE, produkcja energii wiatrowej znajduje się na trzecim miejscu(15,6%), od razu po gazie(21,1%) i węglu(17,5%).

Biorąc pod uwagę wzrost udziału w globalnej produkcji energii na przestrzeni ostatnich 15 lat, można prognozować dominacje odnawialnych źródeł nad klasycznym węglem.

Energia wiatru i energia wodna to jedne z najważniejszych technologi wśród odnawialnych źródeł energii. Cała Unia posiada obecnie 141,5 GW mocy wytwórczych zasilanych wiatrem, a energetyka wodna o 500 MW mniej. Z kolei energetyka słoneczna to 95 GW mocy. Sektor energetyki wiatrowej w UE wytwarza około 11% unijnego zapotrzebowania na prąd, produkując rocznie 315 TWh. Jest to jednak wciąż za mało aby oprzeć europejską energetykę na tym stosunkowo niestabilnym źródle energii.

„Dane za 2015 rok pokazują, że energetyka wiatrowa jest motorem napędowym rekonstrukcji sektora energetycznego w Europie. Sektor ten jest już dojrzały, ma silne podłoże ekonomiczne, a także jest istotnym elementem przy realizacji celów w zakresie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz konkurencyjności”– komentuje Giles Dickson, prezes EWEA.

Źródło: http://wysokienapiecie.pl